Правото на защита в ЕСПЧ/Европейски Съд по правата на човека на англ. European Court of Human Rights/
Гарантирани са два основни типа правна защита в хода на наказателното производство – лично от обвинямия/подсъдимия или чрез защитник. Втората хипотеза на защита може да се осъществява чрез ангажиран от обвиняемия/подсъдимия защитник, чрез назначен при определени условия такъв или чрез комбинация от ангажиран и назначен защитник.
Комитета по правата на човека на ООН изрично подчертава, че двата основни типа правна защита „не са взаимно изключващи се”.
Досегашната практика на Европейския съд по правата на човека /ЕСПЧ/ относно правото на лична защита изглежда по- ограничителна от тази на Комитета по правата на човека /КПЧ/, ООН. Това най-ярко проличава от делото Корея де Maтyc срещу Португалия. Цитараното дело е гледано както от Съда, така и от Комитета. Предметът му съставлява отказ на жалбоподателят – квалифициран одитор и адвокат, да се защитава сам срещу обвинение в обида на съдия. Първоинстанционният съд против неговата воля му назначава служебен адвокат, на когото той няма доверие. От своят страна ЕСПЧ обявява жалбата за явно недопустима и приема, че „решението да се позволи на подсъдимия, дори когато той е адвокат, да се защитава сам или чрез защитник, е в рамките на свободата на усмотрение на държавите членки, които са в най-добра позиция да преценят дали това се изисква от интересите на правосъдието”.
След решението на ЕСПЧ делото е отнесено в КПЧ. Комитетът, противно на ЕСПЧ, решава делото в полза на Матус. Комитетът приема за неприемливо и потенциално увреждащо интереса на подсъдимия назначаването на адвокат, на когото той няма доверие. И въпреки че в някои случаи е допустимо назначаване на защитник против волята на подсъдимия, подобен акт, когато води до ограничаване на неговото право да се защитава лично, следва да е оправдан от обективна и достатъчно сериозна цел. Според Комитета такова основание липсва в настоящия случай. Комитетът взема предвид наред с другото и относително тривиалния характер на правонарушението, както и квалификацията на подсъдимия.
Въпреки разминаванията в стандартите между ЕСПЧ и КПЧ, Комитетът по принцип не изключва възможността за назначаване на адвокат в наказателното производство против волята на обвиняемия/подсъдимия. По редица дела, например Международния наказателен трибунал на бивша Югославия назначава служебни адвокати въпреки отказите на подсъдимите, които искаха да се защитават сами, при аргументи, че това налагат интересите на правосъдието – лошото здравословно състояние на подсъдимия или неговите системни обструкции на правилното и експедитивно провеждане на съдебното производство.
Правото на лична защита е неразривно свързано с правото на подсъдимия да участва в производството на всички фази и стадии. ЕСПЧ установява като общ принцип, че лице, „обвинено в извършване на престъпление“, има право да участва в разглеждането на делото“. Въпреки това още в ранната си практика органите по Конвенцията допускат ограничения на правото на лично участие и защита в производството – например, когато подсъдимият нарушава грубо правилата в съдебната зала, явява се в нетрезво състояние или проявява агресия към другите участници. В такива случаи практиката на страсбургските органи допуска отстраняването му от залата и продължаване на производството в негово отсъствие.
Друг случай на допустимо ограничение на правото на лична защита са задочните производства. В практиката на ЕСПЧ, както и на КПЧ те „са допустими в интерес на правосъдието, който в националните системи на наказателно правораздаване обикновено се свежда до съобразяване с давностни срокове и опасност от изгубване на доказателства“. Задочните производства обаче може да не провеждат при определени условия, които в резюме са, както следва:
„Производства в отсъствие на подсъдимия може при определени условия да бъдат допустими в интерес на доброто правосъдие, т.е. когато подсъдимите, макар и уведомени за производствата достатъчно рано, откажат да упражнят своето право да присъстват. Следователно такива процеси са в съответствие с нормите, ако са предприети необходимите стъпки за призоваване на подсъдимите лица своевременно и за информирането им предварително за датата и мястото на процеса, както и за изискването да присъстват“.