Не е тайна, че въпреки страховете на повечето работници да потърсят защита на правата си, пред Темида в повечето случаи работникът е прав. Още една причина да го направят, е че за трудовите дела не се дължи държавна такса от страна на работника/служителя, а разноските по делото се присъждат в тежест на страната, която е изгубила делото.
Това са някой от най-честите основания, поради които работник може да осъди работодателя си:
– Болничен лист – за временна неработоспособност (когато се очаква да се възстанови работника от злополуката), издаден от лекуващия лекар или зъболекар, Лекарските консултативни комисии (ЛКК), от Териториалните експертни лекарски комисии (ТЕЛК) и от Националната експертна лекарска комисия (НЕЛК) след клиничен преглед. Работодателят има задължението в 3-дневен срок от настъпването на злополуката да информира определеното териториално поделение на НОИ.
– Експертно решение от ТЕЛК и НЕЛК – за трайна неработоспособност, когато невъзможността на работника да полага труд не се очаква да бъде преодоляна.
– При смърт, тя се установява от лекаря чрез съобщение за смърт, въз основа на което органите по гражданска регистрация в рамките на 48 часа издават удостоверение за смърт.
В случай, че имате въпроси от трудово-правен характер, то най-добре е да потърсите съвета на квалифициран и опитен адвокат, занимаващ се с право в сферата на трудовите правоотношения.