Непознаването на закона не е извинение.
(Латинска сентенция)

Какво следва след получаване на Европейска заповед за арест ?

Какви са действията на прокуратурата след получаване на молба за екстрадиция ?

Те са почти същите като тези при „временно задържане“. Върховната касационна прокуратура (ВКП) образува преписка, задържа лицето, което се издирва, за срок до 72 часа и я предава на прокурор от Окръжната прокуратура по местонахождение на лицето. Фактът дали има наложена мярка за временно задържане или друга мярка за процесуална принуда, свързана с екстрадицията, както и поведението на лицето по време на тяхното изпълнение, няма значение както за 72-часовото задържане, така и за последващото определяне на мярка за принуда от съда. Разликата с действията на прокурора при временното задържане е, че той снема обяснения от исканото лице, след като го запознае, заедно с неговия защитник, с материалите по преписката. Прокурорът информира лицето за възможността да даде съгласие за незабавно екстрадиране пред съда. Материалите по преписката на ВКП се копират и копията се включват към искането за задържане на лицето, което наблюдаващият прокурор подава пред съответния Окръжен съд в рамките на 72 часа. Самата преписка се представя отделно на съда за разглеждане на молбата за екстрадиция по същество.

Европейската заповед за арест е акт, издаден от компетентните органи на държава – членка на Европейския съюз, за задържане и предаване от друга държава членка на търсено лице с цел провеждане на наказателно преследване или изпълнение на наказание лишаване от свобода, или на мярка, изискваща задържането му.

В случай, че срещу Вас или ваш близък има издадена европейската заповед за арест, лицето е задържано с мярка за неотклонение или очаквате получаването на такъв документ, то е най-добре да се обърнете към адвокат, който се занимава с наказателно право и който може да Ви консултира и представлява пред съд.