Непознаването на закона не е извинение.
(Латинска сентенция)

Етапи в производството по Закона за екстрадицията и Европейската заповед за арест

Когато съдът наложи мярка за процесуална принуда (МПП) „временно задържане“, при промяна на обстоятелствата, може да се поиска от Окръжния съд промяна на мярката в по-лека, ако това ще бъде достатъчно за осигуряване участието на лицето в производството по екстрадиция. Процедурата е подобна на тази при промяна на мярка за неотклонение (МНО) в досъдебна фаза на процес.М

Можем да отбележим, че научно-техническият прогрес е оказал положително въздействие върху улесняването на условията за лицата, за чието задържане се иска мярка. Все по-често съдилищата не налагат най-тежката мярка, а все по-често е „домашен арест“, който се контролира с електронно средство за наблюдение.

След изтичане на срока на наложената МПП, тя трябва да бъде отменена служебно от наблюдаващия прокурор при Окръжната прокуратура, ако не е получено навреме искане за екстрадиция. В закона е посочено това правомощие само за мярката „временно задържане“, но е необходимо да се приложи разширително тълкуване за всяка наложена МПП. В повечето случаи е необходимо защитникът да подаде искане за отмяна. Също така е важно да се поиска от наблюдаващия прокурор „сваляне от издирване“, за да не се ограничава свободното придвижване на лицето. На защитаваното лице трябва да се разясни, че ако напусне територията на България, може да бъде задържано в друга държава по същото искане.

 

Тази статия не представлява правно становище или правен съвет, свързан с конкретна ситуация или субект. За правна помощ по казус, свързан с Европейска заповед за арест, както и при каквито и да е казуси, свързани с наказателно право, задържане на лице и др. следва да бъде проведена правна консултация с адвокат, занимаващ се с наказателно право.