Непознаването на закона не е извинение.
(Латинска сентенция)

Видове изисквания към заявените за вписване обстоятелства и документите в ТРРЮЛНЦ

Съгласно чл. 21 от Закона за търговския регистър и регистъра на юридическите лица с нестопанска цел (ЗТРРЮЛНЦ), длъжностното лице по регистрацията проверява дали в подаденото заявление са спазени предвидените форма и ред за исканото вписване, заличаване или обявяване. Освен това длъжостното лице проверява дали заявеното обстоятелство подлежи на вписване и не е вече вписано, дали документът подлежи на обявяване и не е обявен, както и дали заявлението е подадено от упълномощено лице. Длъжностното лице също следи дали всички необходими документи са приложени и дали те съответстват на законовите изисквания, включително и декларацията по чл. 13, ал. 4 от ЗТРРЮЛНЦ. В случай на първоначално вписване или промяна на фирма, се проверява дали фирмата отговаря на изискванията на чл. 7, ал. 2 от Търговския закон. Документите, изискващи нотариално удостоверяване, трябва да бъдат въведени в базата данни на Информационната система съгл. изискванията на чл. 28б от Закона за нотариусите и нотариалната дейност.

Ако липсват документи или не е платена дължимата държавна такса, ДЛР издава указания в съответствие с чл. 22, ал. 5 от ЗТРРЮЛНЦ. Проверката, извършвана от длъжностното лице, е формална и цели да установи дали заявеното обстоятелство е надлежно удостоверено според закона. Процедурата има охранителен характер и правомощията на Агенцията по вписванията са административно съдействие. Преценката за редовност се основава на проверка на приложените документи, като ДЛР следи за тяхното наличие съгласно Наредба №1/14.02.2007 г. за водене, съхраняване и достъп до търговския регистър.

Тази статия не представлява правен съвет и при конкретни казуси се препоръчва консултация с адвокат, занимаващ се с търговско право.